Ezekre a helyekre utaztak tavaly karácsonykor a magyarok
Kitört az utazási láz: mutatjuk, hova indulnak újabban a magyarok.
A lengyel statisztikai hivatal adatai szerint 2020-ban 1,378 volt a termékenységi ráta Lengyelországban, ami hazánkban közben már 1,56-ra ugrott.
Kijöttek a számok
A varsói államfői palotában rendezett demográfiai kongresszuson a központi statisztikai hivatal (GUS) elnöke, Dominik Rozkrut ismertette a népszámlálás adatait, kiemelve, hogy jelentős változások észlelhetők a lakosság kor szerinti összetételében. A 18 éven aluliak aránya 18,7 százalékról 18,2 százalékra csökkent, a munkavállalási korban (18-59 év a nők, 18-64 év a férfiak esetében) lévők csoportjának részesedése pedig tíz év alatt 64,4 százalékról 60 százalékra zsugorodott.
Ezzel szemben az idősebb, 60, illetve 65 év feletti korosztály a lakosság 21,8 százalékát teszi ki, amely csaknem 5 százalékos növekedést jelent az előző népszámláláshoz képest. Ez azt jelenti, hogy egy évtized alatt több mint 1,8 millió emberrel bővült az idősebbek csoportja, és a lakosok több mint egyötöde a 60 év felettiek közé tartozik.
Családpolitikával akarják megmenteni a nemzetet
Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő a kongresszuson kulcsfontosságúnak nevezte kormánya népesedési politikáját. Hangsúlyozta, hogy Lengyelországnak a közeli jövőben meg kell oldania az olyan problémákat, mint amilyen a kivándorlás és a társadalom elöregedése.
Ebben az összefüggésben bizonyos fordulatnak nevezte kormánya családpolitikáját, ezen belül az 500 plusz elnevezésű nagyszabású családtámogató programot, és reményének adott hangot, hogy ez gyümölcsözni fog a jövőben.
A demográfiai összeomlás küszöbén
Lengyelország népessége soha nem látott mértékben csökken, miközben a járványsújtotta statisztikákon a lezárások által remélt baby boom sem látszik meg. A második világháború óta nem látott mértékben fogy Közép-Európa legnagyobb országa, amelynek népessége 2100-ra nagyjából a felére csökkenhet, írta a Mandiner elemzésében Heincz Barnabás. A nagyobb lengyel városokban már a nők többsége 30 év felett vállalja az első gyermeket.
A fenti hatásoknak köszönhetően – magas halálozás, járványhelyzet, lezárások, bizonytalanság, kitolódó gyermekvállalási korhatár – a reprodukciós arányszám Lengyelországban 1,4 alá csökkent, ami beleillik az évek óta tartó tendenciába, a koronavírus-járvány azonban egyértelműen súlyosbít az amúgy sem rózsás lengyel demográfiai kilátásokon, írta a Mandiner.
(MTI, Makronóm, Mandiner)